logo-samandehi


نفت

نفت خام

نفت خام حاصل از گیاهان و موجودات الی است که پس از سال ها تبدیل به نفت شده اند. نفت مخلوط پیچیده ای از انواع هیدروکربن هاست که مصارف گوناگون و کاربردی ای دارد. از سوخت و گرمایش تا تولیدات پوشاک و رنگ را با استفاده از نفت و مشتقات نفتی به دست می آورند. هر نوع نفت دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در موضوعات مصرفی و تجاری مطرح می گردد. این موضوع که نفت چه میزان از کدام هیدروکربن ها را دارا باشد و چه مواد غیر قابل استفاده ای داشته باشد عامل اصلی در قیمت گذاری ان نفت محسوب می شود. اولین مرحله بعد از استخراج نفت از چاه پالایش آن است. نفتی مناسب است که فرمولاسیون آن با پالایشگاه مربوطه همخوانی داشته باشد و هزینه های بهره برداری آن کم باشد.

هرچه نفت سبک تر باشد هزینه کمتری برای بهره برداری از ان احتیاج است و طبعاً سود فروش آن بالاتر خواهد رفت، برای مثال نفت با درجه ای پی ای 44 لیبی قیمت بالایی نسبت به سایر تولیدات، به دلیل سبک بودن و نیز نزدیک بودن به بازار هدف و پایین بودن گوگرد آن داراست.

سه انجمن اصلی تولیدکننده نفت WTI ,OPEC و BRENT می باشند که هر کدام نفت مناطق مختلفی از دنیا را شامل می شوند. مبنای تعیین قیمت اوپک به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده نفت، نفت راس التنوره عربستان با ای پی ای 34 می باشد. انستیتو نفت امریکا که به آن به اختصار API گفته می شود استاندارد هایی را برای انواع نفت و محصولات نفتی تعریف کرده است. یکی از این استانداردها API° یا درجه API که مبنا سنجش چگالی نفت سبک یا سنگین بودن است. مبنا این طبقه بندی آب است به گونه ای که آب درجه API  معادل 10 دارد و هرچه نفت سبک تر باشد درجه API آن بالاتر است. وزن مخصوص نفت خام در شرایط دمایی 15.5 درجه سانتیگراد و فشار 1 اتمسفر محاسبه میگردد و با درجه  API اعلام  میگردد.

 

نفت سنگین

نفت سنگین از منابع قابل توجه نفتی به شمار می آید که به دلیل مشکلات استخراج ناشی از بالا بودن ویسکوزیته هنوز تا حدود زیادی دست نخورده باقی مانده است. عموما در نیمه ی دوم عمر میادین نفتی میزان موجودی نفت های سنگین و نیمه سنگین این مخازن افزایش می یابد.

نفت خامی با ویسکوزیته بالا (تقریبا بیش از 10 سانتی پواز) که به سختی در مخازن زیرزمینی جاری میشود نفت سنگین نامیده میشود. از ویژگی دیگر این نوع نفت میتوان به وزن مخصوص بالای ان اشاره کرد همچنین تولید، انتقال و پالایش نفت سنگین در مقایسه با نفت سبک دشوارتر است.

علت استفاده از واژه سنگین برای این نوع نفت بالا بودن چگالی آن در مقایسه با نفت سبک است. انستیتو نفت امریکا (API) نفت با درجه ای پی ای 22.3 و کمتر  را نفت سنگین به حساب میاورد.

نفت سنگین به نسبت نفت سبک مقدار کمتری هیدروکربن های خطی را داراست ولی حاوی مقدار زیادی اسفالتین، نیتروژن و فلزات سنگین می باشد. نفت خام فوق سنگین (نفت اسفالتینی) که امروزه با پیشرفت تکنولوژی به ارزش واقعی خود رسیده است جهت تولید قیر در اولویت قرار دارد زیرا اسفالتین موجود در این نوع  نفت خام عامل بسیار مهمی در بهبود  کیفیت قیر خواهد بود.

بزرگترین مخازن نفت سنگین دنیا در شمال ونزوئلا قرار دارد اما در نقاط مختلف جهان به ویژه کانادا، ایران، امریکا و روسیه که تولید کننده نفت خام می باشند منابع عظیمی از نفت های سنگین و فوق سنگین وجود دارد.

 

نفت نرمال

نفت معمولی یا نرمال که عمده ی نفت معامله شده در دنیا را شامل می شود نفتی است که در سبد های نفتی اوپک و سایر مراجع قیمت گذاری نفت به صورت عمده یافت می شود و از نظر هزینه های حمل و نقل و هزینه های پالایش در درجه ی متوسط قرار می گیرد.

چگالی این نفت با سیستم API در محدوده 22.3 تا  30 درجه قرار می گیرد. تولید این نفت به طور معمول در اکثر کشور ها وجود دارد. این نفت دارای مقادیر قابل توجهی از هیدروکربن های سبک و سنگین می باشد و انواع برش های نفتی در این نوع نفت وجود دارد. امروزه بسیاری کشور ها این نوع نفت خود را به دلیل تولید زیاد آن در دنیا با تخفیفاتی ارائه می کنند که مشتریان خود را جذب کنند و اکثر پالایشگاه های دنیا با این نفت عملیات پالایش را انجام می دهند.

 

نفت سبک

در این نوع نفت درصد هیدروکربن های سبک به هیدروکربن های سنگین  بیشتر است به همین علت قیمت آن از نفت سنگین بالاتر می باشد. نفتی که نسبت به نفت سنگین چگالی پایین تری دارد و در شرایط دما و فشار استاندارد به راحتی جاری میشود. به طور کلی نفت هایی با ای پی ای بیشتر از 30 درجه را نفت سبک به حساب می آورند.

بهترین نفت ها دارای ای پی ای در حدود 37 درجه هستند که در خاورمیانه، لیبی و دریا شمال یافت می شوند. نفت سبک، وزن مخصوص، گرانروی و چگالی پایین تری نسبت به نفت سنگین دارد. استخراج ، جابجایی و پالایش نفت سبک هزینه کمتری دارد و همچنین میزان بیشتری محصول مطلوب مانند بنزین، نفتا، نفت سفید، سوخت جت برگرفته از نفت سفید و گازوئیل را می توان از ان به دست آورد.

 

نفت شیرین و ترش

علاوه بر موضوع وزن مخصوص، میزان ناخالصی‌های موجود در نفت خام نیز در تعیین میزان تمایل خریدار بدون تأثیر نیست. در میان ناخالصی‌ها، گوگرد بزرگ‌ترین سهم را دارا بوده و هر چه مقدار آن در نفت خام بیشتر باشد، خریداران کمتر آن را می‌پسندند. این امر به دلیل اثرات خورندگی گوگرد بر روی تأسیسات و همچنین مقررات مربوط به حفظ محیط زیست است که در غالب کشورهای مصرف‌کننده نفت وضع گردیده، می باشد.

میزان گوگرد موجود در نفت می‌تواند از حداقل 0.1 درصد تا حداکثر 7 درصد کل وزن نفت خام تغییر کند. در حالت اخیر، عنوان خیلی ”ترش“ به نفت داده می‌شود. بر این اساس، می‌توان استنباط کرد که نفت سبک ایران با درجه ای پی ای 34 و 1.3 درصد گوگرد نسبت به نفت سبک عرب با درجه ای پی ای مشابه که دارای 1.7 درصد گوگرد است، از مزیت جزئی در قیمت برخوردار است، علیرغم اینکه هر دو نوع نفت از یک منطقه تولید می‌شوند. مقدار دیگر ناخالصی‌ها مانند فلزات سنگین (وانادیوم) نیز ممکن است که بر روی کیفیت و جاذبه و در نتیجه قیمت یک نوع نفت نسبت به نوع دیگر مؤثر واقع شود.

نفت شیرین نفتی است که گوگرد آن از 5 درصد وزنی کمتر باشد و نفت ترش نفتی است که گوگرد آن از 5 درصد بیشتر باشد. به طور معمول در کل مخازن دنیا گوگرد بین 0.1 درصد و 3درصد می باشد اما در ایران و دیگر مناطق نفت خیز مخازنی با گوگرد صفر و یا نزدیک 10 درصد یافت می شود.

 

نفت سفید

نفت سفید یا نفت چراغ یا کروزن یک برش میان تقطیر تولید شده از نفت خام در پالایشگاه می باشد که در گذشته کاربرد های فراوانی در روشنایی و گرمایش و پخت و پز داشته و امروزه کاربرد محدود تری در این موارد دارد. امروزه در این کاربرد ها گاز شهری و گاز های مایع جایگزین نفت سفید شده اند. دلیل این موضوع آلایندگی زیاد این سوخت می باشد. به همین دلیل امروزه کاربرد عمده ی این ماده به عنوان سوخت در تراکتور ها و سایرتجهیزات کشاورزی، هواپیما، سوخت قایق های کوچک، مولد های برق و برخی راکت ها است.

چگالی این سوخت در محدوده ی 0.8 می باشد و در محدوده ی هیدروکربنی C6 تا C12 قرار دارد.  و ارزش حرارتی آن بالا می باشد. این ماده بوی مخصوصی دارد و بی رنگ است که این نشان از وجود هیدروکربن های اروماتیک موجود در آن است. کشور های تولید کننده ی نفت جهت مصارف  نامبرده تولید این سوخت را انجام می دهند.


صادرات نفت و فرآورده های نفتی-مواد پتروشیمی-میوه و خشکبار به روسیه

شرکت بازرگانی برلیان تجارت خاورمیانه به شماره ثبت 356079 در مهر ماه سال 1388 با موضوع صادرات و واردات کلیه کالاهای و بازرگانی مجاز داخلی و خارجی تأسیس شد. مزیت نسبی بازار ایران از نظر نفت، فرآورده های نفتی و مواد پتروشیمی نسبت به کشورهای همجوار در منطقه خاورمیانه موجب شده بازار این اقلام در منطقه قابل رقابت و گاهاً بدون رقیب باشد. شرایط بوجود آمده پس از برجام موجب شده اکثر شرکتهای بین المللی نفتی بازار ایران را بعنوان اصلی ترین منبع تأمین نیاز انرژی در آینده جهان که دارای ثبات و امنیت بی نظیری است برآورد کرده و هدف اصلی تأمین مواد اولیه، تجهیزات و ... قرار دهند. وجود پالایشگاههای متعدد و با طیف وسیعی از تولید مشتقات نفتی از طرفی تنوع مواد حاصل از شرکتهای پتروشیمی در ایران به جهت دسترسی به منابع اولیه و سهولت تولید بازار مواد پتروشیمی در ایران را جاذه خوبی برای شرکتهای خواهان مواد اولیه با کیفیت قرار داده است. تولید انواع نفت، لجن نفتی، بنزین، گازوئیل، قیر، نفتا، مازوت، وازلین، پارافین، میعانات گازی، LPG ، LNG و همچنین تولیدات متنوع پتروشیمی شامل پلی اتیلن (PEPVC، ABS، لاستیک مصنوعی (SBR)، پلی پرولین(PP)، پلی استایرن(PS)، پلی اتیلن ترفتالات (PET)، مواد آروماتیک، کود و سموم، نمکها، مایعات گازی، اسیدها، اپوکسی رزین از جمله مواد و مشتقاتی است که با حجم تولید بالا قابلیت صادرات به بازارهای جهانی را دارد.

 تولیدات و فرآورده های دام و طیور شامل گوشت، لبنیات و همچنین تولیدات  کشاورزی، باغی در کشور ایران با توجه به شرایط اقلیمی، دارای تنوع و کیفیت قابل رقابت در بازارهای بین المللی است. از طرفی عمده کشورهای منطقه خاورمیانه اقتصادی مصرفی دارند خصوصاً بازار کشورهای عربی هم به جهت تنوع درخواست و هم از نظر کیفیت بهداشتی و سلامت، بخوبی پذیرای محصولات غذایی ایرانی هستند. براین اساس و با توجه به شاخصه های مختلف تعیین بازارهای هدف در امور بازرگانی، هدف راهبردی شرکت در کوتاه مدت، توسعه صادرات کالاهای ایرانی با محوریت کشورهای همسایه است. اولویت نخست در برنامه عملیاتی شرکت، صادرات مواد غذایی، میوه و سبزیجات به کشورهای عربی و همچنین کشورهای مشترک المنافع CIS می باشد.

شرکت بازرگانی برلیان تجارت خاورمیانه (Brilliant Middle East) با درک این مهم و به پشتوانه سوابق مدیریتی مجموعه مدیران شرکت و بهره مندی از سرمایه نیروی انسانی، توان مالی، سیستم حمل و نقل و .... و با دراختیار داشتن مجموعه کاملی از دانش، تجربه و تخصص و بهره مندی از تیم های کارشناسی و نیروهای مجرب، اقدام به ارائه خدمات تخصصی بازرگانی در حوزه های نفت و فرآورده های نفتی، مواد و مشتقات پتروشیمی و همچنین صادرات مواد غذایی و محصولات باغی و کشاورزی در سطح بین اللملی می نماید. تجمیع تخصص، سرمایه، توان مدیریتی و ارتباطات بین المللی موجب شده است تا این شرکت با آشنایی کامل از بازارهای هدف منطقه خاورمیانه توان رقابت با شرکتها و رقبای خارجی را پیدا کند.

 حوزه اصلی فعالیت شرکت در زمینه صادرات نفت، گاز و فرآورده های پتروشیمی بشرح ذیل است:

انواع نفت سنگین(Heavy oil)، نفت سبک(Light oilلجن نفتی(Oil sludgeبنزین(benzineگازوئیل(Gasolineقیر(Pitchنفتا(naphthaمازوت(Mazutوازلین(vaseline)، پارافین(Paraffin)، میعانات گازی(Condensate)، گاز مایع(liquid gas)، گاز LNG و همچنین تولیدات متنوع پتروشیمی شامل پلی اتیلن(Polyethylene)، پلی وینیل کلراید(Polyvinyl chlorideABS، لاستیک مصنوعی(Synthetic rubber)، پلی پروپیلن(Polypropylene)، پلی استایرن(Polystyrene)، پلی اتیلن ترفتالات(Polyethylene terephthalate)، مواد آروماتیک(بنزن، تولوئن، زایلن، پارازایلن، اورتو زایلن، استایرن، الکیل بنزن خطی، الکیل بنزن سنگین، آروماتیک سنگین)، الکل ها(متانول، اتانول(اتیل الکل)، مونو اتیلن گلایکول، دی اتیلن گلایکول، تری اتیلن گلایکول) کود و سموم (ازت، اوره، آمونیاک، سولفات آمونیوم، گوگرد، نیترات آمونیوم)، نمکها(جوش شیرین،کربنات سدیم)، اسیدها (اسید استیک، اسید ترفتالیک، اسید سولفوریک، اسید فسفریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک)، اپوکسی رزین، اتیلن دی کلراید، اکسیژن مایع، آب ژاول، آرگون، 1و3 بوتادین، سود سوز آور، ملامین، گاز کلر، گاز هیدروژن) از جمله مواد و مشتقاتی است که با حجم تولید بالا قابلیت صادرات به بازارهای جهانی را دارد.

چکیده صفحه اول 

صادرات نفت و مشتقات نفتی به کشور های هدف
صادرات نفت و مشتقات نفتی به کشور های هدف

نفت خام حاصل از گیاهان و موجودات الی است که پس از سال ها تبدیل به نفت شده اند. نفت مخلوط پیچیده ای از انواع هیدروکربن هاست که مصارف گوناگون و کاربردی ای دارد. از سوخت و گرمایش تا تولیدات پوشاک و رنگ را با استفاده از نفت و مشتقات نفتی به دست می آورند. هر نوع نفت دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در موضوعات مصرفی و تجاری مطرح می گردد. این موضوع که نفت چه میزان از کدام هیدروکربن ها را دارا باشد و چه مواد غیر قابل استفاده ای داشته باشد عامل اصلی در قیمت گذاری ان نفت محسوب می شود. اولین مرحله بعد از استخراج نفت از چاه پالایش آن است. نفتی مناسب است که فرمولاسیون آن با پالایشگاه مربوطه همخوانی داشته باشد و هزینه های بهره برداری آن کم باشد.

هرچه نفت سبک تر باشد هزینه کمتری برای بهره برداری از ان احتیاج است و طبعاً سود فروش آن بالاتر خواهد رفت، برای مثال نفت با درجه ای پی ای 44 لیبی قیمت بالایی نسبت به سایر تولیدات، به دلیل سبک بودن و نیز نزدیک بودن به بازار هدف و پایین بودن گوگرد آن داراست.

سه انجمن اصلی تولیدکننده نفت WTI ,OPEC و BRENT می باشند که هر کدام نفت مناطق مختلفی از دنیا را شامل می شوند. مبنای تعیین قیمت اوپک به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده نفت، نفت راس التنوره عربستان با ای پی ای 34 می باشد. انستیتو نفت امریکا که به آن به اختصار API گفته می شود استاندارد هایی را برای انواع نفت و محصولات نفتی تعریف کرده است. یکی از این استانداردها API° یا درجه API که مبنا سنجش چگالی نفت سبک یا سنگین بودن است. مبنا این طبقه بندی آب است به گونه ای که آب درجه API  معادل 10 دارد و هرچه نفت سبک تر باشد درجه API آن بالاتر است. وزن مخصوص نفت خام در شرایط دمایی 15.5 درجه سانتیگراد و فشار 1 اتمسفر محاسبه میگردد و با درجه  API اعلام  میگردد.

صادرات آرد به کشور های هدف
صادرات آرد به کشور های هدف

آرد به عنوان یکی از پر مصرف ترین مواد در صنایع غذایی و آشپزی خانگی دارای انواع مختلفی است که بر اساس اینکه از کدام غله تهیه شده است دارای اثرات مختلفی بر محصول نهایی است.

آردها بر اساس نوع غله استفاده شده طبقه بندی می شوند که در این میان پرکاربردترین آرد در کشور ما آرد گندم است و آرد برنج (برای تهیه برخی شیرینی ها، سوپ ها و فرنی)، آردنخودچی (شیرینی پزی و صنایع قنادی)، آرد جو(نان های رژیمی) و آرد ذرت (شیرینی و سوپ) از دیگر انواع آرد هستند. البته هر کدام از این آردها تقسیم بندی های خاص خود را دارند و در این میان آرد پرکاربرد گندم تنوع بسیار زیادی دارد به طوری که انواع نان و شیرینی ها و حتی ماکارونی از آرد گندم خاصی تهیه می شوند.

درکارخانجات آردسازی در قسمت های مختلف خط تولید، مقداری سبوس از آرد جدا می شود و به این ترتیب انواع آرد گندم با درصد سبوس مختلف تولید می شود و همین تفاوت باعث تنوع در کاربرد آنها خواهد بود.